Dikkat Nasıl Toplanır?

Dikkat Nasıl Toplanır

Dikkat yaşadığımız çağın teknolojik gelişmeleri göz önüne alındığında oldukça kolay dağılabilen bir özelliğe sahiptir. Bu bakımdan dikkat nasıl toplanır? konusu önem arz etmektedir. Özellikle sınav stresi taşıyan öğrencilerin ders çalışırken dikkatlerini toplamaları gittikçe zorlaşmaktadır. Bunun en temel sebebi ortamda birçok uyarıcının bulunuyor olmasıdır.

dikkat nasıl toplanır

Bu nedenle öncelikle dikkatinizi dağıtacak faktörlerden kendinizi uzak tutmaya çalışmalısınız. Bir konuya çalışırken, makale okurken eğer aynı ortamda açık olan bir televizyon ya da radyo varsa kendinizi işinize konsantre etmeniz güçleşecektir. Beyin aynı anda iki şeye odaklanmada zorluk çekeceğinden hiçbir şeyi tam anlamıyla yapamamış olursunuz.

Yaptığınız her ne ise onu alışkanlık haline getirmeye çalışın. Böylelikle beyniniz o işi yapmanız gerektiğini yaptığınız tekrarlar sonucunda öğrenecektir ve siz artık kendiliğinizden o işe odaklanmaya yöneleceksiniz. Ayrıca çalıştığınız ortamın havasının güzel, temiz olmasına dikkat edin. Bu gibi faktörler sizi başka alanlara yöneltme riski taşır. Son olarak açlık durumunuza da dikkat etmenizde fayda var. Ne hemen yemekten sonra masanın başına oturun ne de çok açken. Beyninizin başka şeylere odaklanmasını gerektirecek ihtimalleri ortadan kaldırın.