Yüz Şekline Göre Gözlük Modeli

Yüz Şekline Göre Gözlük Modeli

Yüz Şekline Göre Gözlük Modeli önemli bir unsurdur. Bazı insanların yüz şekilleri şişman, bazılarının ise zayıftır. Şişman olan yüze yanlış gözlük takılırsa daha da şişman yapar. Fakat doğru gözlük seçimi yapıldığında yüzü hem zayıf hem de gözlük daha yakışmış olacaktır.

Öncelikle Yüz şekilleri olarak; yuvarlak yüz, üçgen yüz, oval yüz, kalp yüz ve kare yüz Yüz Şekline Göre Gözlük Modelişekilleri vardır. Yuvarlak yüz şekli daha kilolu insanlar da daha bombeli olduğu için bu yüz tiplerinde amaç yüzü daha uzun ve ince göstermektir. Bu yüz tipine oval, çekik, pilot ve köşeli gözlükler tercih edilmelidir.

Üçgen yüzlü insanlar da alın geniş ve çene dardır. Bu tip yüzler de amaç dar olan çene kısmını dengelemek olduğu için, üst kısmında detaylar ve süslemeler olan ve alt çevresi olmayan gözlük modelleri tercih edilmelidir. Aynı şekilde bu tip yüze sahip olanlar; çekik, pilot ve köşeli gözlükler seçebilir.

Oval yüze sahip insanların çeneleri ince ve elmacık kemikleri daha belirgindir. Bu tip yüze sahi insanlar da geniş çerçeveli modeller uygun değildir. Oval yüzlü insanlar pek fazla gözlük seçiminde kısıtlamaya gerek kalmazlar. Kelebek, yuvarlak, çekik, köşeli, oval ve damla gözlük modelleri tercih etmelidirler.

Kalp yüzlü insanlar da dar çene ve geniş alın mevcuttur. Bu tip insanlar da amaç göz seviyesinin altındaki hattı olduğundan daha geniş göstermektir. Çenenin darlığını gidermek için üst kısımlarda ve şakaklarda süslemeler bulunan çerçeveler tercih edilmelidir. Bu tip yüzlere sahip kişiler çekik ve köşeli gözlükler tercih etmelidirler.

Kare yüz şekline sahip olan kişiler de dikdörtgen ve kare yüz daha mevcuttur. Bu tip yüzler de amaç keskin hatları dengelemektir. Bunun için yumuşak hatlı çerçeveler tercih edilmelidir. Bu tip yüze sahip insanlar yuvarlak, çekik ve oval gözlükler tercih etmelidirler.