Alışverişte Pazarlık Yapma Adetiniz Var Mıdır?

Alışverişte Pazarlık Yapma Adetiniz Var Mıdır?

Alışveriş Nedir  ?

Alışveriş, adı üstünde ihtiyaçlarımız karşılığında alma ve verme işidir. İhtiyacımız olan bir mal ya da ürünü para karşılığında alma işine alışveriş denir. Tarihte alışverişler takas yaparak başlamıştır ve paranın bulunmasıyla daha kolay bir döngü oluşmaya başlamıştır.Alışverişte Pazarlık Yapma Adetiniz Var Mıdır?

 Alışveriş Yapma Şekilleri

Daha önceleri mahalle esnafı ve bakkallardan yapılan alışveriş zamanın değişmesi ve gelişen şehirlerle beraber alışveriş merkezlerine taşınmıştır. Hatta teknoloji sayesinde artık internet üzerinden alışveriş yapmak da mümkün. Bu sayede insanlar yorulmadan, evlerinden dışarı çıkmadan işlerini halletmenin ve zaman kazanmanın rahatlığına kavuştu. Fakat tabii ki teknolojinin sağladığı kolaylıklarla beraber sınırlandırdığı alışveriş alışkanlıklarımız da var. Örneğin; bunlardan en çok aranan, kıyafet alırken üzerimizde deneyerek seçmek ve sıra ödeme yapmaya geldiğinde pazarlık yapmaktır. Alışverişin vazgeçilmezlerinden biri olan pazarlık yapmak, birebir yaptığımız alışverişlerimizde alışkanlıklarımız arasına girmiştir.

 Alışverişte Pazarlık Yapma Adetiniz Var Mıdır?

Pazarlık; alacağımız ürün ya da malın değerinin altına düşmeden, verebileceğimiz para konusunda Alışverişte Pazarlık Yapma Adetiniz Var Mıdır?satıcıya fiyat teklifinde bulunmaktır. Bizler ihtiyaçlarımız doğrultusunda alışveriş yaparken ihtiyaçlarımızı karşılamanın yanında bütçemize uygun alışveriş yapmayı da göz önünde bulundururuz. Bu sebeple alışveriş yaparken pazarlık yapmayı çoğumuz ihmal etmeyiz. Fakat uygun bir pazarlığın yapılması için dikkat edilmesi gereken şey alınacak malın değerini düşünerek satıcıyı zor durumda bırakmadan pazarlığa başlamaktır. Aksi takdirde hem bulunduğumuz ortamdan mutlu ayrılamayız hem de geride bıraktığımız insanları mutsuz ederiz.

One thought on “Alışverişte Pazarlık Yapma Adetiniz Var Mıdır?”

  1. önceden yoktu ama son zamanlarda açıldım pazarlık yapar hale geldim bu durumdan artık çekinmiyorum

Comments are closed.