Astronomi İle Yükselen Burç Nasıl Hesaplanır?

Astronomi İle Yükselen Burç Nasıl Hesaplanır?

Astroloji ile astronomi kelimeleri günlük kullanımda sıklıkla birbiri yerine kullanılır. Fakat bu hatalı bir uygulamadır.

 Astronomi ve Astroloji Arasındaki Fark Nedir?

Astronomi kelimesi, Türk Dil Kurumu’na göre “gök bilimi” olarak tanımlanmaktadır. Astronomi kelimesi bir bilimi ifade eder. Astronomlar güneş sistemi, gezegenler ve yıldızlar üzerinde gözlemler yaparak bunları inceler ve teorik veriler oluşturur. Astroloji ise yine Türk Dil Kurumu’na göre “yıldız falcılığı” olarak tanımlanır. Astrologlar, gökyüzüne bakarak ve özellikle yıldızların hareketlerini dikkate alarak, bunların kişiler üzerindeki etkisini tahmin etmeye çalışırlar. Elde edilen sonuçlar bilimsel veriler değildir. Astrolojinin ilk ne zaman ortaya çıktığı bilinemeyecek kadar eski bir alan olduğu düşünülmektedir. Burçlar, astroloji ile ilgilenenler tarafından oluşturulmuştur.

 Yükselen Burç Nedir?Astronomi İle Yükselen Burç Nasıl Hesaplanır?

Yükselen burç; kişinin doğduğu anda gökyüzünde yükselen takımyıldızının hesaplanmasıyla elde edilen burçtur. Yükselen burcun hesaplanabilmesi için kişinin doğum tarihinin ve saatinin bilinmesi gereklidir. Yükselen burçlar iki saat aralığında değişiklik gösterecektir. Kişinin doğduğu anda gökyüzünde yaşanan değişimlerin onların kişilikleri üzerinde büyük etkisi olduğu düşünülmektedir.12 burcun yorumlanarak kişilik özelliklerinin listelenmesi aslında bir genellemedir, kişiye özel değildir. Kişilik özelliklerinin daha iyi yorumlanabilmesi için kişinin doğduğu andaki gökyüzü haritasının çıkarılması gereklidir. Yükselen burcun yorumlanması doğduğumuz anı da dikkate aldığından kişilik özelliklerinin tanımlanması açısından daha sağlıklı bir yorum olacaktır.

 Yükselen Burç Nasıl Hesaplanır?

Yükselen burcun hesaplanabilmesi için internette çeşitli astroloji siteleri bulunmaktadır. Bu siteler sizden cinsiyet, gün, ay ve yıl olarak doğum tarihinizi ve saat ve dakika olarak da doğum saati bilgilerinizi aldıktan sonra yükselen burcunuzu hesaplar. Astrologlara göre yükselen burcunuzun üzerinizdeki etkisi yadsınamaz. Bu nedenle burç yorumlarınızı okurken yükselen burcunuza da bir göz atmayı unutmayın!