Besinlerin Spor İle İlişkisi Nedir ?

Besinlerin Spor İle İlişkisi Nedir?

Spor, insan hayatında her zaman olmalıdır. Yalnız tek başına yapıldığı ve desteklenmediği zaman spor yapmak insanın beklediği etkiyi her zaman vermeyebilir. Beslenme de en az spor kadar insan hayatında etkilidir. İnsanın spor yaparken beslenme düzenine dikkat etmemesi ve yanlış beslenmesi demek yaptığı spordan beklediği etkiyi alamaması demektir. Spor yapılan dönemde kişinin yeterli enerjiyi ve proteini alarak hem vücudunu sağlıklı tutması hem de kaslarını besleyerek geliştirmesi ya da yaptığı spora bağlı olarak kas yıkımını engellemesi gerekmektedir. Yağlı beslenmeden uzak durulması, aşırı şeker ve tuz tüketiminden kaçınılması gerekmektedir. Aksi takdirde yapılan spor büyük oranda etkisiz kalabilir, vaktinizi boşa harcayabilirsiniz.

Protein kullanımı, yapılan sporun türüne ve şiddetine göre vücuttaki işlevini sürdürür. Kas kütlesinin Besinlerin Spor İle İlişkisi Nedir?arttırımı üzerine yapılan sporlarda protein, spor öncesinde kasların büyümek için ihtiyacı doğrultusunda kullanılır. Yapılan spor sonrasında ise kas yıkımını engellemek amacıyla protein alınır. Eğer kütle hedeflemeyen bir spor yapıyorsanız, yalnızca enerjisiz kalmamak ve var olan kas kütlenizi yıkımdan korumak için protein alırsınız.

Karbonhidrat, vücut için önemli bir enerji kaynağıdır. Karbonhidrat alımının doğru ve yeterli olması, spor esnasında ve sonrasında kişinin kendini daha zinde hissetmesini sağlayacaktır. Tabi ki karbonhidratın da alımının kontrollü ve aşırıya kaçmadan yapılması, sağlıklı ve doğru kaynaklardan alınması gerekir.

Yağ da insan için önemli bir enerji kaynağı olmasına karşın, doğru kaynaklardan ve az oranda alınmaması durumunda istenmeyen sonuçlar verebilir. Vücudun yağ toplaması hiç bir sporcunun istemeyeceği bir sonuçtur. Çünkü bir kaç spor dalı dışında, sporlar genellikle erk üzerine kuruludur ve yağlı bir vücut erk kazanmayı zorlaştıracaktır.

Kısaca, sadece spor yapmak vücudumuza iyi davranmak için yeterli değildir. Spor yaparken aynı zamanda beslenmemize dikkat etmeli, uykumuzu düzenli almalı, hayatımızı belli bir düzene sokmalıyız. Bunların her birine uyduğunuz takdirde vücudumuzla barışık ve mutlu olabilirsiniz.