Borsada İşlem Nasıl Yapılır?

Çoğunlukla borsa içerisinde hisse senetlerinden söz ediliyor olsa da, borsa piyasası içerisinde yüzlerce farklı ürünün üzerine yatırım yapılabilmektedir. Döviz çeşitleri, farklı emtialar, tahviller, bonolar, hisse senetleri gibi menkul kıymetlerin yatırımı her türlü borsa piyasasında gerçekleştirilebilmektedir. Ek olarak, piyasaların sunmakta olduğu kaldıraç sistemleri sayesinde de yatırım seçeneği arttırılabilmektedir.

Hisse Senedi İşlemleri

Hisse senetlerinin kullanılması ile oluşturulan bir portföy uzun vadede büyük kazanç elde ettirmektedir. Bu portföyden kazanç genellikle temettüden veyahut da hisselerin değer kazanması ile elde edilebilmektedir. Kısa vadede veya uzun vadede kazanç elde edilmesini sağlayacak senetlerin bulunabilmesi için öncelikle bilinen ve tanınan şirketlerin araştırılması ve öğrenilmesi gerekmektedir. Bu tür araştırmaların tamamlanması halinde borsa üzerinden hisse senetleri ile ilgili işlemler yapılabilmektedir.

Döviz İşlemler

Borsada işlem yapabilmek için diğer seçenek de döviz işlemleridir. Döviz yatırımı yapacak olan kişiler daha önceki dönemlerde farklı piyasaları kullanmış olsalar da, yakın tarihlerden bu yana genellikle Forex üzerinden yatırım yapılmaktadır. Gündemin yakından takip edilmesi ile birlikte döviz hareketliliği tahmin edilebilir hale gelmektedir. Bu sayede piyasa genelindeki dalgalanmalar erkenden öğrenilip, yatırımlar bu yönde yapılabilmektedir.

Emtia İşlemleri

Emtialar, çoğunlukla diğer seçeneklere göre daha güvenilir yatırım araçlarıdır. Yüksek işlem hacmi olduğu için dövizde olduğu gibi, emtia da kendi borsasını oluşturmuş durumdadır. Buğday, petrol, altın, demir veya pamuk emtialar arasında yer almaktadır. Farklı sebeplerden dolayı yaşanan değişiklikler ile emtiaların değerleri artıp, azalabilmektedir. Yatırımcılar, özel platformları kullanarak bu yatırım araçları vasıtası ile kısa süreler içerisinde büyük kazançlar elde edebilmektedirler.

Vadeli İşlemler

Vadeli işlemler genellikle riske girmek istemeyen kişiler tarafından yapılmakta ve tercih edilmektedir. Türev piyasa adı ile tanımlanan piyasalarda yapılan işlemler kısa vadede büyük kazanç elde edilmesini engellemektedir. Fakat uzun vadede yüksek miktarda ve garanti kazanç elde edilebilmektedir. Bu nedenle borsa piyasalarına giriş yapan ve garanti bir şekilde kazanç elde etmek isteyen kişiler vadeli işlemler üzerinden yatırımlarını gerçekleştirmektedirler.