Dekorasyon İle Sağlık Arasında Ki Bir Bağ Var Mıdır?

Dekorasyon İle Sağlık Arasında Ki Bir Bağ Var Mıdır?

DEKORASYONUN SAĞLIĞA ETKİSİ

Dekorasyon, yaşam alanını estetize etme, bakış açısına göre düzenleme işidir. Bu nedenle mekanda kullanılan dekorasyon ürünleri, renkler ve tarz insanların kişilik özelliklerini, psikolojik durumlarını, bakış açılarını yansıtır. Ev veya iş yerlerinde, işletmelerde amaç; kişilere olumlu bir enerji verebilmek, rahatlatabilmektir.

Dekorasyon İle Sağlık Arasında Ki Bir Bağ Var Mıdır?İçinde vakit geçirilen yerin; özellikle bu, içinde yaşanılan ev ise etkisi çok daha fazladır; insan sağlığına etkisi vardır. Ortamın insanlara iyi geldiği ya da boğduğu, rahatsız ettiği gerçeği yadsınamaz. Örneğin ortamın fazla eşya ile doldurularak boğulduğu, kalabalık, estetikten uzak ve renk cümbüşünün karmaşıklığı içindeki bir mekan oldukça rahatsız edici olabilmekte iken; Daha havai renklerin hakim olduğu, sade ve estetik olarak düzenlenmiş bir mekan rahatlatıcıdır.

Stresin en büyük sağlık problemi olduğu günümüzde, dekorasyonun ruhsal sağlıkla elbette ki bağı vardır. Dekorasyonun yani belli bir uyumun olduğu mekanlarda insanlar kendilerini daha iyi hissetmekte; uyumsuz, işlevsiz, gelişigüzel düzenlenmiş ortamlarda daha rahatsız, stresli hissetmektedirler. İçinde bulunulan mekanın etkisi sadece ruhsal sağlığa değil; daha uzun vadede fizyolojik sağlığa da etki edebilmektedir.

Boğucu, kalabalık, aşırı renkli veya renksiz ortamlarda, fazla ışıkta veya sürekli yetersiz aydınlatmada strese bağlı kronik baş ağrıları, strese bağlı beden ağrıları,yorgunluk, mide bulantıları, uykusuzluk vb. söz konusu olabilmektedir. Oysa iyi bir dekorasyonla düzenlenmiş, rahatlatıcı renklerin, eşyaların, canlı çiçeklerin ve diğer unsurların anlamlı, işlevsel bir kompozisyonu ile oluşturulmuş bir mekan; yorgunluğun, negatif enerjinin, olumsuz duyguların azaldığı hatta giderildiği bir huzur ortamı olabilmektedir. Tüm bunların sonucunda yaşanılan mekan, günlük yaşamdaki stresi arttırabilmekte veya azaltabilmektedir.

Yaşam alanı, günlük hayatın stresinin, karmaşasının, yorgunluğunun giderildiği, insanların kendilerini buldukları, yansıttıkları yerdir. Bu nedenledir ki bu ortamın estetiği, huzuru, pozitif enerjisi veya boğucu, rahatsız edici atmosferi doğrudan insan sağlığına yansımaktadır.