Deniz Teması Ve Ev Eşyaları Karışımı

Ferah, aydınlık ve huzurlu mekânlar yaratmak için tercih edilebilecek bir tasarım önerisi ise deniz temasını kullanmaktır. Siz de denizi, kumsalı, maviyi ve onun çağrıştırdığı güzel hisleri seviyorsanız basit adımlarla evinize bu havayı taşıyabilirsiniz. Peki, nereden başlamalı?

 Temayı Nasıl Uygulamalı?

Öncelikle deniz temasını evinizin hangi alanında nasıl uygulamak istediğinize karar verin. Eğer karar veremiyorsanız başlangıç olarak küçük bir mekânda deneyip, sevdiğinizi düşünürseniz yatak odasından banyoya kadar evin tamamına da bu temayı taşıyabilirsiniz. Mekânda karar verdiyseniz tasarımınızı uygulayacağınız ilk ve en önemli karar duvar rengi olacaktır.

 Hangi Renkler Tercih Edilmeli?

Deniz temasını yaratmak istediğiniz alanın duvarlarında beyaz, turkuaz ve mavi tonlarını kullanabilirsiniz. Yeterince güneş alan, aydınlık bir odada bu dekorasyonu düşünüyorsanız daha koyu mavi tonlarını bile deneyebilirsiniz. Özellikle beyaz renk hem mekânı geniş ve aydınlık gösterme konusunda hem de diğer objelerle renk konusunda sorunsuz uyumu nedeniyle tercih edilebilir. Böylece fon perdeleri ya da oturma grubunu mavi tonlarında seçebilirsiniz. Renk konusunda tekdüzelikten kurtulmak için eşya seçiminizde sarı, turuncu ve mercan rengini tercih edebilirsiniz fakat fazla abartıp renk karmaşası yapmamakta fayda var. Bu nedenle sadece göze çarpmasını istediğiniz küçük eşyalarınızda ya da sadece dekoratif objelerde bu renkleri kullanmalısınız.

 Dekoratif Obje Seçimi Nasıl Olmalı?

Tabi ki deniz teması denildiğinde akla gemi, çapa, dümen, balık, denizatı, denizyıldızı gibi figürler akla gelir. Ahşap objeler eve sıcak bir hava katacağından gemi, çapa ve dümen gibi objelerin ahşap malzeme olmasına dikkat edebilirsiniz. Halatlar da mekândaki deniz temasını destekleyecek ve zengin bir görünüm verecektir. Bu sebeple son dönemde oldukça revaçta olan halat gövdeli Vintage model avize ve abajurlardan edinebilirsiniz. Eğer eliniz yatkın ise bazı objelerinizi kendiniz yapabilir, gittiğiniz kumsallardan topladığınız deniz kabuklarıyla da dekorasyonunuzu tamamlayabilirsiniz.