Fesleğenli Ekmek

Fesleğenli Ekmek

Hamuru İçin

1 paket yaş maya

1 su bardağı ılık su

1 çay bardağı sıvı yağ

1 çay bardağı yoğurt

1 tatlı kaşığı toz şeker

Alabildiği kadar un

1 çay kaşığı tuz

 

İç Harcı İçin

1 demet taze fesleğen

1 tatlı kaşığı kuru fesleğen

2 adet kırmızıbiber

1 adet yeşilbiber

1 çay kaşığı karabiber

Hazırlanışı

Fesleğenli EkmekBir paket maya bir bardak ılık su içerisinde bekletilerek aktifleşmesi sağlanır. Daha sonra üzerine sıvı malzemeler teker teker eklenir. Bir çay bardağı sıvı yağ ve bir çay bardağı yoğurt eklenerek homojen bir hal alana kadar karıştırılır. Üzerine bir tatlı kaşığı tuz ve bir tatlı kaşığı şeker ilave edilerek karıştırılıp eritilir. Son olarak hamurun hazır olması için alabildiği kadar un eklenir.

Hamur yumuşak bir hamur olup çok sert olmaması gerekir. Hamur hazırlandıktan sonra kırmızıbiber ve yeşilbiberler sıcak su içinde bir müddet bekletilerek yumuşaması sağlanır. Yumuşayan biberler küçük parçalar halinde doğranır. İç harcın içine taze fesleğenler küçük küçük doğranıp eklenir. Kuru fesleğen de eklendikten sonra bir çay kaşığı karabiber eklenir. Hazırlanan iç harç hamura eklenerek karıştırılır. Biber ve fesleğenler hamurun her yerine dağılana kadar bir süre yoğrulur.

Hazırlanan hamurun üzeri bir bez ile örtülerek 30 dk kadar dinlenip mayalanmaya bırakılır. Hamur mayası beklenirken tepsi yağlanıp hazırlanır. Hamur mayası tamamlandığında tepsiye alınır. Hamur Fesleğenli Ekmektek parça şeklinde tepsiye yayılıp piştikten sonra dilimlenebileceği gibi kendiniz küçük porsiyonlar halinde hazırlayarak da tepsiye dizebilirsiniz. Yalnız hamurun kabaracağı göz önünde bulundurularak ekmeklerin arası biraz aralıklı bırakılmalıdır. Aksi halde hamur birbirine yapışacaktır.

Hazırlanan fesleğenli ekmek 180 derecede 25-30 dk. kadar pişirilir. Piştikten sonra ekmek fırından hemen çıkarılmalıdır. Bir süre daha fırında bekletilirse ekmekler kuruma yapabilir. Fırından çıkardıktan sonra üzeri bir bez ile örtülerek ilk sıcaklığının gitmesi beklenir. Daha sonra sıcak şekilde servis tabağına alıp yanında taze fesleğenle servis edebilirsiniz.