Firmalar Ne zaman Konkordato Başvurusu Yapabilir?

Konkordato Başvurusu Yapan Firmalar

Konkordatoya kimler başvurabilir?

Konkordato başvurusu Ticaret Mahkemesine yapılmakta olup, borcunu ödeyemeyeceğini düşünen ancak döviz ve kurlarda birtakım değişiklikler sonucu borçlarını ödeyebilecek konuma gelebileceğini düşünen firmalar tarafından yapılmaktadır. Burada önemli olan nokta firmanın belli bir mühlet istemesi olup, bu mühlet süresince de borcunu ödeyebileceğinin teminatının olmasıdır. İflasın eşiğine gelmiş şirketler tarafından sıklıkla yapılan bir başvurudur. Konkordato hakkında bilinen bir diğer konu ise başvuruda bulunan firmaların borç indirimi talebinde de bulunmasıdır. Konkordato borçlunun alacaklıya yapmış olduğu bir çeşit tekliftir.

 

İnşaat Sektöründe Konkordato Başvurusu

Konkordato başvurusu yapana firmaların başvuracakları merci Ticaret Mahkemeleri olarak bilinmektedir. Bu başvuru firmaların iflas eşiğinden kurtulmasını sağlayabilecekleri son adımdır. Son yıllarda yapılan araştırmalara göre Ticaret Mahkemelerine konkordato başvurusunda bulunan firmaların genellikle inşaat sektörü firmaları olduğu belirlenmiştir. Enerji şirketleri, ayakkabı sektörü, sağlık sektörü gibi firmalar da buna eşlik etmektedir.

Bu firmalar genellikle döviz hareketlerinden etkilenmekte olan ya da alacaklarını alamadıkları için borçlarını ödeyemeyip iflas eşiğine gelen firmalardır. Ancak döviz hareketlerinde ve kurlardaki düzelmeye bağlı olarak ya da alacaklarını almasına bağlı olarak iflas eşiğinden kurtulma teminatı veren firmalar bu başvurunun ciddi faydasını göreceklerdir. Bu başvuruların inşaat sektöründe yoğunlukta gerçekleşme sebeplerinden bir tanesi sektöre giren sayısının her geçen yıl artmasına bağlıdır. Bu durum döviz ve kurlardaki hareketliliği olumsuz yönde etkilemektedir. İnşaat sektöründen gelen bu kadar yoğun konkordato başvurusu yan sektörleri de olumsuz etkilemiş ve durum daha çok içinden çıkılmaz hale gelmiştir. Kaynak : http://devrimbozkurt.av.tr/konkordato-nedir-kimler-basvurabilir/

 

Başvuruda Bulunan Diğer Firmalar

Konkordato isteyen şirketlerin %75’ini inşaat sektörü oluştursa da buna bağlı olarak birçok şirket de konkordato başvurusu ile borçlarını yapılandırma yoluna gidiyor. Bu şirketlerde ilk sırada gelen ayakkabı ve giyim sektörüdür. Son dönemlerde Hotic, Milon, Makro Market, Keskinoğlu gibi firmalar nakit sıkıntısına bağlı olarak başvuruda bulunmuşlardır.