Genel Hatlarıyla Elektronik Bilimi Nedir?

Genel Hatlarıyla Eletronik Bilimi

            Genel hatlarıyla elektronik bilimi nedir elektronik bilimi nedir elektronik, elektriği konu alan taşıyıp depolayan sistem ve sistemlerin alt bilimini inceleyen bilimdir. Elektronik basit olarak atomun dış yörüngesindeki elektronların titreşimi ve ortaya çıkabilecek enerjiyi konu alır.

Elektronik maddeler germanyum galyum gibi maddelerden elde edilmektedir bu maddelerin Genel Hatlarıyla Eletronik Bilimi aralarındaki boşluklarla elektronların sıçramaları işlemleri gerçekleşir. Elektronik, jeneratör batarya gibi pasif elemanlarla yapılan elektrik üretimi diğer teknolojilerden farklılık göstermektedir. Bu bilim dalı için elektriğin kontrolü ve nasıl idare edileceği asıl amacı oluşturur. Elektronik elektriğin çevresindeki elektronların dağılımı sonucu hareketlenir. Çok genç bir bilim dalı olması diğer bilimlerden onu bir adım önde tutmaktadır.

Elektrik ikiye ayrılır statik elektrik ve dinamik elektrik statik elektriğin ilk ortaya çıkması talesin kumaş parçasına sürtmesiyle ortaya çıktı statik elektrik durgun bir elektrik çeşidi olduğu için kontrolsüz bir şekilde ortaya çıkabilir balonun saçımıza sürtüldüğünde çekmesi gibi günümüzde birçokk elektronik alet elektriğin kontrol edilmesi için yarı iletken maddelerle kullanılır.

Elektronikteki büyük gelişme olan diyot lamba devre elemanı olarak kullanıldı sonrasında 1947 yılında transistör icat edildi. Elektrik alanında dönüm noktası oldu bu gelişme elektronlar atoma elektronlara nötronlara ve protonlar a bağlı bir bütündür ve çeşitli maddelerin bu bütününün kontrol edilmesi ve ve iradeli kullanmasıyla gelişen elektronik bilimi gün geçtikçe gelişmektedir. En basitinden bombaları ele alırsak atomlardan oluşan bir sistem ve bu sistemin belli bir şekilde kullanımıyla patlaması elektronların nasıl hareket edeceği gibi konuları alır.

Elektronların parçalanması ve ya hangi maddelerin ayrık hangilerinin uyumlu olduğunu açıklığa kavuşturarak bunlardan faydalanma bilimi de denir. Elektronik bilimi sayesinde bugün evimizdeki ışıktan kullandığımız bilgisayar televizyon pil şarj aletleri bataryalar gibi aletlere kadar hepsinden belli ölçülerde faydalanırız. Bunun gibi daha pek çok yerde elektrik yaşamımızda bulunur.