Günümüzde ve Tarihte Kahve Falı

Günümüzde kahve içinde rutin hale gelen fincan kapatma ve kahve falı bakma eylemi nereden ve ne zaman çıktı hiç düşündünüz mü? Kahve falı hangi şartlar sebebiyle ortaya çıkıp günümüze kadar gelmiş hemen beraber inceleyelim. Tabii bunu incelemeden önce kahvenin tarihçesine de kısaca değinmemiz gerekiyor.

Kahvenin, net bir veri olmasa da 8. yüzyılda dağda hayvanlarını otlatan bir çoban tarafından bulunduğu rivayet edilmektedir. Çalıların arasında bulunan kırmızı meyveleri hayvanlarına yediren çoban, hayvanlarının bu kırmızı meyveleri yemediği zamanlara göre daha hareketli ve enerji dolu olduğunu farkedince bu kırmızı meyveden şüphelenmiş ve kahve bu şekilde keşfedilmiş. Kahvenin ülkemize gelmesi ise 16. Yüzyılı bulmaktadır.  Yavuz Sultan Selim döneminde Yemen’in ele geçirilmesinden sonra Yemen Valisi jest olması için saraya Yemen Kahvesini yollamaya başlar. Böylelikle kahve topraklarımıza girmiş olur.

kahve-fali

Haremde oldukça popüler bir içecek olmaya başlayan kahve, özel bir şekilde ipince olacak kadar öğütülüp pişirilmeye başlanınca Türk Kahvesi adını almıştır. Tabii Türk kahvesi olur da kahve falı olmaz mı… Kahve falı da haremde ortaya çıkmıştır. Ortaya çıkıp sebebi öncelikle haremdeki dedikoduları üstü kapalı bir şekilde kadınların birbirlerine anlatmasından kaynaklansa da zaman ilerledikçe gelecekten alınacak haber olarak kahvenin telveleri okunmaya başlanmıştır. Görülen her bir şekle bir mana katılmış ve özel bakım yöntemleriyle günümüzün kahve falı ortaya çıkmıştır. Kahve falı, Çin’de ortaya çıkan Çay falından da esinlenerek keşfedilmiştir. Geçmişte ve günümüzde insanlar hep gelecekleri ile ilgili haber almak isterler. Bilinmeyene karşı büyük bir arzu vardır. Bu haberlere erişebilmek için de çeşitli araçlar kullanırlar. Çinliler de gelecekten haber alabilmek için çay yapraklarının demlenmesinden sonra aldığı şekillere bakmışlardır. Bu yöntem ile gelecek ile ilgili bilgilere ulaşmışlardır. Kahve falı da bu yöntemden esinlenerek ortaya çıkmış bir yöntemdir.  Dilden dile, elden ele bu yöntemler paylaşılınca da günümüze kadar bu fal çeşitleri hayatımızda varolmuşlardır.