Kaşarlı Sucuklu Börek Tarifi

Kaşarlı Sucuklu Börek Tarifi

Kaşarlı sucuklu böreKaşarlı Sucuklu Börek Tarifi k yapımı milföy hamuruyla çok kolay ve lezzetlidir. Kaşarlı sucuklu börek yapımında günlük yufka da tercih edebilirsiniz fakat milföy hamuruyla daha pratik ve lezzetli olacaktır.

Kaşarlı Sucuklu Börek İçin Gereken Malzemeler

Milföy hamuru

Sucuk

Kaşar

Yoğurt

Susam

 Hazırlanışı

Milföy hamuru buzluktan çıkartılır ve oda sıcaklığında beklemeye bırakılır. Hamurların daha çabuk Kaşarlı Sucuklu Börek Tarifiyumuşaması için milföy hamurları paketten çıkartılmalı ve hamurlar birbirinden ayrılmalıdır. Yumuşayan kare milföy hamurları ortadan çapraz bir şekilde kesilerek üçgen şekli verilir. Böreğin içini hazırlamak için kaşarlar rendelenir veya küçük dilimler halinde doğranır. Aynı şekilde sucuklar da küçük bir şekilde doğranır. Üçgen şeklinde kesilen milföy hamurlarının içine sucuk ve kaşarlardan arzu edilen miktarda konulur ve hamur üçgen olarak katlanır. Katlanan hamurun açılmaması için yan kısımlarına küçük dokunuşlarla bastırılması gerekir. Yalnız çok fazla bastırmak hamurun şişmesini olumsuz etkileyeceği için gereğinden fazla bastırmamak gerekir. Fırın 200 dereceye ayarlanır.

Fırın tepsisine yağlı kâğıt serilir ve içlerine kaşar ve sucuk eklenen milföyler tepsiye dizilir. Milföy hamuru pişince kabaracağı için tepsiye dizilirken hamurlar arasında aralık bırakılır. Tepsiye dizilen hamurların üzerine fırça veya çay kaşığının arkasıyla yoğurt sürülür. Yoğurt hamuru daha lezzetli hale getirecektir. Fakat eğer evde yoksa yumurta sarısı veya sütte hamurun üzerine sürülebilir. Eğer hamurun üzerine bir şey sürmez iseniz beyaz kalacak ve piştiğini anlamak zorlaşacaktır. Ayrıca görsel olarak güzel görünmeyecektir. Sucuklu kaşarlı böreğiniz çok kısa sürede pişecektir. Hazırlanan milföy hamurları servis tabağına alınır çeşitli yeşilliklerle süslenerek servise hazır hale getirilir.

Eğer milföy hamuru tercih etmeyecekseniz 5 adet günlük yufka ve yufkalara sürmek için gereken yağ, yumurta ve yoğurt sosu hazırlamak yeterlidir.