Kayseri Alışveriş Festivali Ne Zaman

Kayseri Alışveriş Festivali son yıllarda popülerlik kazanan ve Türkiye’nin bir çok ilinden gelen yöresel yemekler, farklı içecek çeşitleri, yöresel eşyalar, süs eşyaları, kayısı, şekerleme çeşitleri ve yöresel kıyafetlerin de bulundurulduğu oldukça şenlikli bir festival olmaktadır. Festival geçtiğimiz yılların mart ve nisan aylarında yapılırken 120 bini aşkın katılımıyla Kayseri adına büyük bir rekora imza atmış bulunuyordu. Son yıllarda her yılın temmuz ayı içerisinde yaklaşık bir hafta sürecek şekilde yapılıyor. Türkiye’nin hemen her yerinden gelen katılımcılarla, misafir sayısı giderek artan bu festivale ortalama 150 bini aşkın ziyaretçi akın ediyor.

Dünya Ticaret Merkezinin Organizasyonu

Dünya Ticaret Merkezi Organizasyonun kendi fuar alanında gerçekleştirdiği bu festival, geçtiğimiz yıllarda Ramazan ayında da büyük ilgi odağı olmuştu.

Alışverişte Neler Yapılıyor ve Nasıl Geçiyor ?

Yaklaşık bir hafta boyunca hergün saat 16:30 ve 02:30 aralarında gerçekleştirilen bu festivalde, onlarca il ve ülkeden getirilen binlerce yöresel ürünün yanı sıra, katılımcıları ve özel konukları ile festival alanında her gün canlı yayınlar ve canlı müzik organizasyonları gerçekleştiriliyor. Bir çok il ve ülkenin yöresel kıyafetleri ve halk oyunları festival alanında izleyici ile buluşturuluyor. Farklı il ve ülkelerden getirilen onlarca ürün, kayserililer ve festival katılımcılarına, piyasaya göre oldukça ekonomik bir şekilde sunuluyor.

Oldukça popülerlik kazanan bu festivalin, 2018’in yaz aylarında tekrar gerçekleştirilmesi bekleniyor. Edirne’den Kars’a, Hatay’dan Ordu’ya kadar geniş bir katılım kitlesine sahip olan festivalin amacı, yöresel ekonomi ve piyasalara canlılık kazandırmak. Bir çok il ve ülkeden gelen katılımcıların kendi yörelerinden gelen ürünleri ile sevenlerini buluşturmak ve ortak bir kültür mirası oluşturmakla beraber yöresel ürünlerin tanıtımına katkıda bulunmak, toplumsal dayanışma ve birleşmeyi güçlendirmek ve ülkemiz dışından ya da ülkemiz içinden Kayseriye gelecek olan yerli ve yabancı turist sayısında artış sağlamak gibi amaçlar hedefleniyor.

Bölgedeki yöresel ürün festivallerine oranla daha kalabalık bir katılımcı kitlesine sahip olan Kayseri Alışveriş Festivali, gerçekleştikten hemen sonra her yıl adından söz ettirerek ilgi ve alakanın oldukça yüksek olduğunu gösteriyor.