Mobilya Sektöründeki En İyi 5 Trend

Dünya genelindeki ekonomik daralmayla birlikte, tüketicilerin temel ihtiyaçlar dışındaki harcamalarında kesintiye gitmesi perakende mobilya sektörünü olumsuz etkilemekle birlikte talepte küçük de olsa bir artış gözleniyor. Konut sektöründeki gelişmeler ve isteğe bağlı harcamalardaki artış bu durumun süreceğini gösteriyor. Bu noktada, yeni mobilya sektörü trendleri de talebi etkiliyor.

İşte günümüzde mobilya sektörünü şekillendiren 5 trend:

  1. İnternetin yaygınlaşması ev-ofis mobilyasına olan talebi arttırdı.

Telekomünikasyon alanındaki gelişmelere koşut olarak, bağımsız çalışma modellerinin yaygınlaşmasıyla, bu çalışma şekline yönelenler yaşam alanlarını çoklu kullanım alanlarına dönüştürdüler ve bu yeni tip mekân organizasyonunda, kullanılmadığı zamanlarda gizlenebilen mobilyalar tercih edildi.

  1. Çok fonksiyonlu mobilyalar

Hane halkı kişi sayısının sıklıkla iki kişiyi geçmediği günümüzde, küçük ve taşınabilir mobilyalar aynı oranda rağbet görüyor. Özellikle de eskiye göre daha küçük hacimlerde yaşamak zorunda olanlar çok fonksiyonlu, katlanabilir ve teknoloji güdümlü mobilyalara yöneliyor.

  1. İnternet mağazaları

Perakende mobilya endüstrisi içinde, çevrimiçi alışveriş en hızlı büyüyen kanal olarak göze çarpıyor. Birçok şirket çevrimiçi alışveriş yapan müşterilerine ücretsiz kargo ve kurulum, hatta aynı gün içinde teslim gibi avantajlar sunarak, internet mağazalarına yönlendirmek için daha fazla çaba harcıyor.

  1. Lüks

Ekonomideki iyileşmeyle birlikte daha fazla tüketici yaşam ve çalışma alanları için lüks parçalar satın almaya istekli. Bugün Avrupa, en büyük lüks mobilya pazarına sahip olsa da Çin ve Hindistan gibi gelişmekte olan ülkeler de yakın takipteler.

  1. Sürdürülebilirlik

Lüks, beraberinde çevreci yaklaşımı da getirdi. Ormanların yok edilmesi gibi ekolojik endişeler birçok satıcıyı çevre dostu mobilyalar geliştirmeye yöneltiyor. Çevre dostu mobilyalar daha pahalı olsalar da, talepteki yükseliş bu ürünleri üreticinin nazarında zahmete girmeye değer kılıyor.