Preeklempsi

Preeklempsi

Preeklempsi; Kadınların hamile olduklarında yakalandıkları bir hastalıktır. Preeklempsi,birçok kadın için yakalandıklarından bile haberdar olmayacakları kadar hafif seyretmektedir.

Bu hastalığa yakalanma sebebi; Hamile kadınlardPreeklempsi a plesanta denilen organın çocukla anne arasında bağlantıyı sağladığı için plesantanın yeteri kadar gelişemediğinden bu hastalık meydana gelmektedir. Çünkü bebek plesanta sayesinde besin ihtiyacını oradan karşılamaktadır. Eğer plesanta tam gelişmediği taktirde anne karnındaki bebek yeteri kadar besin almadığı için gelişimine büyük etkide zarar vermektedir. Preeklempsi; Çok ciddi olmadığı sürece belirtilere neden olmaz. Ancak hamilelik döneminde düzenli yapılan kontroller sayesinde anlaşılabilmektedir. Bu hastalığa yakalanmış annenin bebeğinin normalden daha yavaş geliştiği gözlenmektedir. Anne adaylarının bu hastalığa yakalanma sebeplerinden bir tanesi de kalsiyum eksikliğinden kaynaklanmaktadır. Bu hastalığının artmaması için doktor kontrolünde kalsiyum tedavisi uygulanmaktadır. Bu hastalığa yakalanan anne adayları hastalığından bebek doğuncaya kadar kurtulamamaktadırlar. Ancak bu hastalığa yakalanan anne adayları bebeklerinin doğumunu gerçekleştirmesinin ardından normal sağlıklarına tekrar kavuşabilmektedirler.

Bu hastalığı bir kez geçiren anne adayı bir sonraki doğumunda da hiç geçirmemiş birine göre tekrardan yakalanma riski daha fazla olmaktadır. Ancak nadiren de olsa bu hastalığa yakalanmış anne adayları tekrardan bu hastalığı yaşamamaktadırlar. Bu hastalık yüzünden bazen bebekler erken doğmak zorunda kalmaktadırlar. Erken doğan bebeğe prematüre bebek denmektedir. Prematüre doğan bebekler gününden önce doğdukları için gelişimini sağlamadığından dolayı hemşirelerin gözetiminde küvez de bakılıp sağlığına kavuşmaktadırlar.

Buradan çıkan sonuç; Bu hastalık ciddi olmamakla beraber birçok anne adayında görülmektedir.

Bir cevap yazın