Sekreter Nasıl Olunur?

Sekreter Nasıl Olunur

İş hayatında önemli yerlerde olan insanlar, faaliyetlerini planlamak, toplantılarını hatırlatmak ve buna benzer işlerinin takip edilmesi adına mutlaka bünyelerinde bir sekreter bulundururlar. Aslında zor bir meslek olan sekreterlik mesleği, genellikle bayanlar tarafından icra edilmektedir.

sekreter nasıl olunurHer iş alanında olduğu gibi, sekreterlik mesleğinin de hassas noktaları vardır. “ Bir sekreter nasıl olmalı? ” sorusu sorulursa, öncelikle önemli bir makamın temsil edilmesi dolayısıyla zarif ve temiz giyinmeye gösterilmelidir. Diksiyon konusu da aynı zamanda çok önemlidir. Güzel konuşabilen, karşısındaki insana kibar olan bir sekreter başarılı olmak adına ilk adımı atmış denilebilir. Çalışılan firmaların yurtdışı bağlantılarının olması durumunda, sekreterin yabancı dil bilmesi de kritik bir ayrıntıdır.

Planlama yeteneğinin üst seviyede olması gerektiği gerçeği göz ardı edilmemeli, tutulan kayıtlar zamanında gerekli yerlere iletilmelidir. Aslında sekreterlik mesleğine, planlayıcı, hatırlatıcı ve karşılayıcı mesleği de denilebilir.

Sahiplenme duygusunun üst seviyede olması, başarının anahtarlarından birinin sekreterlik mesleğini icra edenin elinde olduğunun bilinmesi, icra edilen tüm görevlerde mutlulukla sonuçlanmalara sebep olacaktır.

One thought on “Sekreter Nasıl Olunur?”

  1. dışarıdan göründüğü gibi olmayan zor bir meslektir. Bende iş hayatımda sekreter olarak çalıştım ama beyin olarak çok yoruluyorsun. Patron veya yetkili kişilere en yakın kişi oluyorsun tek güzel yanı bu

Comments are closed.