Sinema Sektörünün Başrolleri Dışında Diğer Rolleri De Gelir Sağlar Mı?

Sinema Sektörünün Başrolleri Dışında Diğer Rolleri De Gelir Sağlar Mı?

Sinema Sektörü

Sinema sektörü birçok kişi tarafından büyülü bir dünya olarak nitelendirilir. Göz kamaştırır, ilgi çeker ve yönlendirir. Sinemada yer almak, sinema oyuncusu olmak isteyen binlerce kişi vardır. Sinema oyuncusu olmak isteyenler arasında yan rol değil direkt başrol olm a hayali vardır. Bu ışıl ışıl dünyaya giriş yapalım.

 Sinema ve Başrol

Sinema Sektörünün Başrolleri Dışında Diğer Rolleri De Gelir Sağlar Mı?Sinema, dizi, tiyatro… Her türlü görsel sanatta yer almak isteyen kişilerin hayali daima ‘başrol’ olabilmektir. Oysa çoğu zaman zorlayıcı görevler, diğer roller üzerinde de olabilir. Yine de o sahne ihtişamı başrolü daha çekici kılar.

Diğer sahne sanatlarından ziyade sinema tercih edilir. Daha çok kişiye ulaştığından da bu böyledir. Sinema olsun ve başrol olsun istenir. Tabii başrollerin aldıkları ücretler de baş olur. Hal böyle olunca sinema sektörünün başrolleri dışında diğer rolleri de gelir sağlar mı? Sorusu gelir akıllara. Evet, diğer roller de tabii ki oyunculara gelir sağlar ama çoğu zaman bir başrol kadar olmazlar.

 Sinemada Yan rol

Sinema Sektörünün Başrolleri Dışında Diğer Rolleri De Gelir Sağlar Mı?Sinemada yan rol, başrolden sonra en önemli role sahip olan rol konumundadır. Başrol ne kadar önemliyse yan rol da onu destekleyici ve olmazsa olmazdır. Esas kızın çok görünen biricik kankası veya esas oğlanın kız ve erkek kardeşi, kuzeni, arkadaşı… Başrolün yanında en çok görünen her kimse işte yanrol de sinemada odur.

Yanroller hemen hemen başrollere yakın kazanabilirler. Yan roller dışında diğer rolleri de düşünürsek onlar da daha az olmak üzere bir gelir elde ederler. Gelir az veya çok olarak incelendiğinde, bir hiyerarşik sıralama gibi düşünülebilir. Başta başrol, ardından yan rol ve yan roller, onlardan sonra da yanın yanı ve diğer yanlar olarak basit bir sıralama olarak bakılabilir. Baştakinden itibaren gelir miktarı da aynı şekilde düşüş sağlar.