Borsadan Kazanılan Para İle Hacca Gidilir Mi?

Borsadan Kazanılan Para İle Hacca Gidilir Mi?

Bir kimsenin elinde haram para dahi olsa o haram para ile hac veya umre yapsa yapmış olduğu hac veya umre kabul olur. Ancak oradaki haramlığından dolayı kişininin mesuliyeti ayrıdır yapmış olduğu haccın kabiliyeti o ayrı bir şeydir ama bu şekilde bir kazanç elde etmek doğru değildir çünkü borsa günümüz şartlarına caiz olan bir sistem değildir. Haram para ile hacca gitmek günahtır. Haram para ile hacca giden kişi manevi sevaptan uzaktır. Ama haram para ile hacca gider ise hac görevi yerine gelmiş olur.

Borsadan Kazanılan Para İle Hacca Gidilir Mi?

Yüce Allah “Hacca her ne nedenle olursa olsun her ne şartlar altında olursa olsun hacca gidenin hac görevi biter. Kabeyi tahaf edip, şeytan taşlayıp, saçını kesti bu durumlarda haccı yerine gelmiştir. Ama sevaptan yoksun bir Hac olduğu söylenebilir. Allah Helal para gidilen hac bol sevaplıdır. Haram para ile yapılan hac kabul olur ama sevaplardan yoksun bir hac olacaktır. Yani borsa parası ile gidilen hac kabul olur ama sevap çok az olduğu bildirilmiştir. Ama borsadan kazanılan para ile hacca gitmek doğru değildir. Ahiret dünyasında neden böyle bir hac yaptın diye sorulmaz. Ama haram para ile hacca gitmek bir yana haram para kazanmanın hesabı sorulacaktır.

Haram para yiyen cennete giremez sözü bunu doğrular ama haram para ile hacca gidildikten sonra ölüm olayı gerçekleşip yani ecel geldiğinden sonra kıyamet zamanı ahirette sen neden hac görevini yapmadın diye sorulmaz çünkü borsadan kazandığı para ile dahil olsa hacca gitmiş şeytan taşlamış ve saçını kestirdiği için Allah bir ayette her ne şartla veya her ne koşulla hacca gelinirse o kişinin hac görevi kabul olur ama haram yollarla kazanılmış para ile gelirse sevabı yoksun olur.” diye buyurmuştur.